مراحل خودشناسی

مراحل خودشناسی

مراحل خودشناسی که ما در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم کاملا به شما یک دید می دهد که می توانید خودتان بهتر بشناسید. البته می توانیم مراحل خودشناسی یونگ هم بنامیم. مراحل خودشناسی که مطرح می کنیم یک رابطه عمیقی با روان ما دارد. در واقع با رشد روان ما هر کدم در یکی از این مراحل خودشناسی هستیم.

پیشنهاد می کنم تست قهرمان درون را امتحان کنید تا خودتان را بهتر بشناسید.

مراحل خودشناسی: طی کردن 4 مرحله روان تا رشد کند.

نمی توانیم معیار سنی برای این مراحل مشخص کنیم چون ممکن است انسانی در شصت سالگی هنوز در ایگو پرنت باشد و مهمترین چیز برای او تایید پدر و مادرش باشد. یا ممکن است فردی در ایگو ورد بماند و به ایگو سلف وارد نشود و یا نتواند آن را درست طی کند.

[quote]تست آرکتایپ زنان[/quote]

مراحل خودشناسی اول: ایگو پرنت

در ایگو پرنت ما ذهن والدینی داریم و هدفمان این است که والدین مان ما را تایید کنند.

مراحل خودشناسی دوم: ایگو ورد

جایی ست که ما وارد مدرسه می شویم. در ایگو ورد برای ما مهم است که دنیا ما را تایید کند. مدرک بگیریم، ازدواج کنیم، خانه داشته باشیم، ماشین بخریم و پیشرفت در زندگی داشته باشیم

مراحل خودشناسی سوم: ایگو سلف

در اینجا خودمان مهم می شویم و اینکه من از چه چیزی خوشم می آید و چه سبک زندگی ای را دوست دارم مهم می شود. در ایگو سلف معیارهای درونی و منیت برای انسان مهم می شود.

[quote]تست آرکتایپ مردان[/quote]

مراحل خودشناسی چهارم: ایگو گاد

اگر ایگو سلف را به درستی بگذرانیم به جایی می رسیم که رضایت خدا ملاک اصلی و نیت اصلی ما در عملکردهایمان در زندگی خواهد شد.

در اول جوانی ما کلی آرزو داریم و می خواهیم کارهایی انجام دهیم مدرک بگیریم یا ماشینی بخریم، و فکر می کنیم اگر این ها انجام شود حال ما خوب می شود اما بعد از مدتی تمام این مسائل برای ما عادی خواهد شد.

در زمان ورود از ایگو ورد به ایگو سلف است که بسیاری از افسردگی ها بوجود می آید. انسان ها گله می کنند که حس سرزندگی و شادی را از دست داده اند و هر چه می خواهند به حالات قدیمی خوشی خود برگردند، نمی توانند. واقعیت این است که ما در زندگی برگشت و دنده عقب نداریم و باید زندگی را در  پیش رو و آینده بسازیم. معمولا” بالای سی سال که انسان ها به ایگو سلف وارد می شوند، خودشناسی و شخصیت شناسی به روش mbti از واجبات می شود و بدون آن کلا” حال ما بد است. چون به جایی رسیده ایم که از تایید طلبی خسته می شویم .

در ایگو ورد همه معیارها از بیرون است، ما با خودمان را با مسائل زمانه و اجتماع کوک می کنیم. از حول و حوش بیست و پنج سالگی و از اواسط ایگو ورد می توانیم روی خودشناسی کار کنیم و هر چقدر می توانیم جلوی اشتباهاتمان را بگیریم.  در غیر اینصورت هر کدام از ما مسیرهایی می رویم که بعدا” می بینیم که این مسیر اشتباه بوده است.

هدف از خودشناسی

در روان درمانی مدرن مساله هدف گذاری و روش های رسیدن به این هدف ها خیلی زیاد مطرح می شود اما اینکه ما واقعا” چه چیزی دوست داریم و هدف ما واقعا” چیست برای ما مشخص نیست. هدف هایی مثل خریدن خانه و ماشین ممکن است برای بسیاری از افراد مشترک باشد اما واقعیت این است که اول باید بدانیم چه کسی هستیم که بعدا” بفهمیم چه می خواهیم.

[irp posts=”2792″ name=”خودشناسی چیست؟”]

تا وقتی ندانیم چه کسی هستیم نمی توانیم به این نتیجه برسیم که چه چیز دوست داریم. در اینجا تعداد زیادی مساله مطرح می شود که باید آنها را یاد بگیریم که بدانیم این خود که ا از آن صحبت می کنیم از چه چیزهایی تشکیل شده است و چه چیزهایی باعث می شود ما خود واقعی مان را نبینیم و چه چیزهایی باعث می شد که حال ما خوب نباشد و …

 

دوره <<سفر به عمق زنانگی و مردانگی >> میتواند به شما دراین زمینه کمک کند:

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *