اعتماد به نفس
به دست آوردن اعتماد به نفس

۶ راه کسب اعتماد به نفس در ارتباطات

6 راه کسب اعتماد به نفس در ارتباطاتReviewed by مرتضی رجب نیا on Jun 21Rating: 5.06 راه کسب اعتماد به نفس در ارتباطاتاعتماد به نفس ، به معنی نبودن مشکلات نیست. بلکه به این معنا است که «اگر هم همه‌چیز خوب نیست تلاش می‌کنم تا بسیاری از چیزها را خوب کنم»

برخی از مهم‌ترین راه‌های کسب اعتماد به نفس را مرور می‌کنیم:

۱-انتخاب هم‌نشینان تأثیر زیادی بر میزان اعتماد به نفس ما دارد

 اغلب مردم در یکی از این دو دسته قرار می‌گیرند: کسانی که اعتماد به نفس ایجاد می‌کنند و کسانی که آن را نابود می‌کنند. حتماً داستان آن قورباغه‌ای که گوشش سنگین بود و در نتیجه حرفهای منفی دوستانش را نمی‌شنید و توانست از چاله بیرون بیاید را شنیده‌اید. این یک واقعیت است و کسانی که اعتماد به نفس ما را متزلزل می‌کنند همیشه به جوانب منفی چیزها نگاه و توجه می‌کنند. متأسفانه این مسئله در زندگی اکثر ما زیاد روی می‌دهد و با منفی‌بافی‌های اطرافیانمان کم‌کم به توانمندی‌های خود شک می‌کنیم. برای افرادی که به خودشان اعتقاد و باور ندارند، خیلی سخت است که به دیگران اعتقاد داشته باشند و این سیکل معیوب باعث می‌شود احساسات و نگرش منفی رواج یابد. این‌گونه افراد اعتماد به نفس شما را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهند.

۲- اعتماد به نفس ناشی از اعتماد به خداوند در مشکلات است

این عبارت به ما یادآوری می‌کند که اعتماد به نفس، به معنی نبودن مشکلات نیست. بلکه به این معنا است که «اگر هم همه‌چیز خوب نیست تلاش می‌کنم تا بسیاری از چیزها را خوب کنم» و دراین مسیر بهتر است فکر خود را نه بر وضعیت خودمان که بر قدرت خداوند متمرکز کنیم.

حتما بخوانید!  اعتماد به نفس و یک کار کلیدی در افزایش آن

۳- پیروزی دیروز بر اعتماد به نفس امروزمان می‌افزاید

 برای رشد اعتماد به نفس، کارتان را با قدم‌های کوچک و موفقیت‌های کوچک آغاز کنید. به دست آوردن چند موفقیت کوچک، به شما انگیزه می‌دهد تا توانمندی بیشتر و بیشتری پیدا کنید. پس از هر شکستی به خود اجازه ندهید که در افکار منفی و دلسوزی برای خود غرق شوید و خیلی زود دنبال چند پیروزی کوچک باشید. درتیم‌های ورزشی مثل فوتبال دقت کنید، تیمی که چند شکست را می‌پذیرد، اعتماد به نفسش و باور بازیکنان تیم به خودشان پس از هر شکست کاهش می‌یابد. ولی همین که چند پیروزی حتی کوچک را کسب می‌کنند ناگهان باور و اعتماد به نفس واقعی را می‌یابند و درمسیر پیروزی‌های زیاد و بزرگ قرار می‌گیرند. در حالی که تیم و بازیکنان همان بازیکنان هستند، ولی وقتی کم‌کم اعتماد به نفس خود را بازمی‌یابند نتایجی می‌گیرند که اصلاً قابل مقایسه با نتایج قبلی‌شان نیست.

۴-عدم مقایسه خودمان با دیگران

یک مورد مهم دیگر است. مقایسه، انسان را نیازمند و آرزومند می‌کند و باعث می‌شود حتی وقتی به موفقیت‌های بزرگ می‌رسیم باز هم احساس عزت نفس‌مان لطمه بخورد و خود را همواره کوچک‌تر از دیگرانی ببینیم که از ما بالاترند. بدی ماجرا این است که معمولاً دنیای درون خود را با دنیای بیرونی دیگران مقایسه می‌کنیم. هزاران مشکل موجود درون زندگی افراد را نمی‌بینیم و فقط موفقیت‌های ظاهری‌شان را با باطن خودمان مقایسه می‌کنیم. بنابراین بهتر است همیشه خودمان را با گذشته خود مقایسه کنیم و از پیشرفت‌هایمان حتی کوچکمان خوشحال شویم و به این فکر کنیم که وظیفه و تلاش خود را به نحو نسبتاً مطلوبی انجام دهیم نه اینکه دائماً نتایج را با دیگران مقایسه کنیم.

حتما بخوانید!  چطور می‌توانیم در شش ماه، به اندازه چندین سال رشد و پیشرفت کنیم؟😃

۵-چیزی که در آن خوب هستیم را بیابیم و در آن کار، به فردی خاص و ماهر تبدیل شویم

این، یک راه ساده و مطمئن برای افزایش اعتماد به نفس‌مان است. این چیز می‌تواند کار، ورزش، هنر و یا هر مهارتی باشد.

۶- ابراز صریح خواسته‌ها

یک روش مؤثر دیگر است. مثلاً وقتی در تاکسی هستید و راننده کرایه‌ای را می‌گیرد که از نظر شما واقعاً زیاد است، حتماً به روشی محترمانه حرف و خواسته خود را بزنید. در غیر این صورت وقتی معتقدید که حق‌تان پایمال شده و شما هم سکوت کرده‌اید خودخوری خواهید کرد و این باعث شماتت خودتان، و در نتیجه کاهش اعتماد به نفس خواهد شد. هروقت حس می‌کنید حقتان خورده شده یا داده نمی‌شود و شما مظلومانه سکوت کرده‌اید، علاوه بر اینکه حق‌تان را از دست می‌دهید، عزت و اعتماد به نفس شما هم کاهش پیدا می‌کند.

حتما ببینید

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس و یک کار کلیدی در افزایش آن

اعتماد به نفس و یک کار کلیدی در افزایش آنReviewed by مرتضی رجب نیا on …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود همین مقاله!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود فایل صوتی درس اول ارتباط
  فقط دو ثانیه تا دانلود فاصله دارید
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
عیدی ارتباط سبز
15 نکته مهم در مهارت گفتگو
ا
دوره رایگان نگرش های کلیدی ارتباطات
بیش از 90 دقیقه آموزش در قالب 7 فایل صوتی
هزینه‌ای که الان برای یادگیری مهارت های ارتباط موثر می‌پردازید (شامل پول، زمان و انرژی) خیلی کمتر از هزینه‌ای است که بعداً برای یاد نگرفتن آن خواهید پرداخت!
50 نکته مهم و کاربردی
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
بسیار سپاسگزاریم!
چنانچه علاقمند هستید می‌توانید
پربازدیدترین مقالات سایت را
ازطریق لینک زیر مشاهده نمایید
     
در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید تا آموزش‌های کوتاه و شیرین ما را تجربه کنید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید