روابط ماندگار
4 راز روابط ماندگار

۴ راز روابط ماندگار

4 راز روابط ماندگارReviewed by مرتضی رجب نیا on Feb 18Rating: 4.54 راز روابط ماندگارهمه ما به انسان‌هایی که روابط خود را برای مدت طولانی حفظ می‌کنند و روابط ماندگار دارند غبطه می‌خوریم و به دیده احترام به آن‌ها نگاه می‌کنیم. این محصول تمام روابط ماندگار است: لذت.

جان مکسول: همه ما به انسان‌هایی که روابط خود را برای مدت طولانی حفظ می‌کنند و روابط ماندگار دارند غبطه می‌خوریم و به دیده احترام به آن‌ها نگاه می‌کنیم. دوستی‌های بادوام، همکاری‌های بادوام، روابط زناشویی بادوام و…

اما چطور می‌توان به چنین روابطی دست‌یافت؟

 یک رابطه ماندگار، باید سالم شروع شود. علاوه بر این، برای مساعد کردن شرایط به‌منظور ایجاد روابط (روابطی که در آن‌ها لذت باهم بودن وجود دارد) چهار عامل بسیار کمک‌کننده‌اند:

۱- خاطرات مشترک یک جو پیونددهنده به وجود می‌آورند.

در مارس سال ۲۰۰۴ من و مارگارت سفری هفده‌روزه به آفریقا داشتیم. این سفر از طرف سازمانی غیرانتفاعی (که من برای آموزش رهبری به مردم آن‌سوی آب‌ها تأسیس کرده بودم) ترتیب داده‌شده بود. این سفر، سفری طاقت‌فرسا بود و برای رفتن به چهار کشور این قاره سیاه، مسافت‌هایی طولانی باید پیموده می‌شد. کار ما هرروز تا ساعت هفت شب و گاهی نیمه‌های شب طول می‌کشید. یعنی در مدت دو هفته و نیم تدریس فقط یک روز وقت استراحت داشتیم. دو روز هم همراه یک کاروان شکار به دیدار دنیای وحشی آن سرزمین دست‌نخورده و بکر رفتیم.

دوست قدیمی‌ام، تام مالینز، همراه ما در این سفر بود. او رهبری شایسته و مدیری عالی دریکی از بزرگ‌ترین سازمان‌های فلوریدا است که در امر آموزش و تعلیم، کمک‌های زیادی به من کرد. من و مارگارت بعدازظهر بازگشت از آفریقا با هر زحمتی بود خود را به منزل رسانده و خسته‌وهلاک، یکسره به خواب رفتیم. چون تنها چیزی که احتیاج داشتیم، یک خواب طولانی بود. حتی روز بعد هم حاضر نبودیم از رختخواب‌هایمان بیرون بیاییم.

حتما بخوانید!  7 روش برای اینکه بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید

بالاخره وقتی سرحال آمدم، برای چک کردن نامه‌ها و سروسامان دادن به کارهایم، پشت میز نشستم که تلفن زنگ زد. تام بود. ما فقط یک روز بود که همدیگر را ندیده بودیم، اما او از خاطرات سفرمان حرف زد و به آن‌ها خندید (توریست‌های دیگر همه با دوربین‌های گران‌قیمت و لنزهای حساس با کاروان شکار همراه شده بودند و من و تام هیچ وسیله‌ای جز یک دوربین یک‌بارمصرف نداشتیم). ما از سفر سخت و هزاران انسانی که تعلیم داده بودیم گفتیم.

در آخر صحبت تلفنی تام گفت: «جان! حاضری دوباره به آفریقا برویم؟» ما هرگز آن مسافرت هیجان‌انگیز را فراموش نکردیم، چون خاطرات مشترک، آن پیوند دوستی‌مان را قوی‌تر کرد.

این قبیل خاطرات در روابط عمیق افراد از ارزش فوق‌العاده‌ای برخوردارند. من و مارگارت با بزرگ‌تر شدن فرزندمان سعی کردیم خاطرات مشترک بیشتری با آن‌ها داشته باشیم و خوشبختانه تابه‌حال، در تمام خاطرات زیبا و به‌یادماندنی زندگی‌مان، باهم بوده‌ایم.

۲- باهم رشد کردن یک جو متعهدانه به وجود می‌آورد

در دههٔ ۱۹۷۰، مارگارت و دو تن از دوستانش تصمیم گرفتند با کمک هم یک مغازهٔ گل‌فروشی باز کنند. ما در آن زمان پولی در بساط نداشتیم. و بنابراین از بانک محلی، درخواست وام اشتغال کردیم. هنوز روزی را که در دفتر رئیس بانک نشسته بودیم، به یاد دارم. او گفت: «در مورد درخواست شما یک خبر خوب و یک خبر بد وجود دارد. خبر خوب این‌که با وام شما موافقت می‌کنم و خبر بد این‌که مطمئن باشید این شراکت زیاد طول نخواهد کشید. خیلی‌ها باهم شروع می‌کنند اما فقط عده کمی باهم می‌مانند.»

حتما بخوانید!  گوش کردن یعنی چه؟! بررسی کاربردی مهارت گوش کردن

حرف آن روز آن مرد را می‌توان به تمام انواع روابط تعمیم داد.

شروع کردن و خاتمه دادن همیشه آسان‌تر از حفظ رابطه است. می‌دانید چرا؟ چون همیشه در شروع روابط هیجان باهم آغاز کردن در ادامهٔ آن تعهد باهم تاب آوردن و در پایان آن لذت باهم وجود دارد.

بنابراین پل ارتباطی بین روابطی که باهم شروع می‌شوند و باهم می‌مانند چیست؟ پاسخ «رشد» است. انسان‌هایی که باهم رشد و ترقی می‌کنند، به یکدیگر متعهدتر بوده و معمولاً خوشحال‌تر هستند. در حقیقت خودِ روابط رشد می‌کنند. اگر هدف، باهم رشد کردن باشد، احتمال باهم ماندن هم بیشتر خواهد بود. البته متأسفانه پیش‌بینی آن بانکدار درست از آب درآمد. در پایان سال دوم، یکی از شرکای مارگارت بدعهدی کرد و دست از آن کار کشید.

۳- احترام دوجانبه، یک جو سالم به وجود می‌آورد.

احترام در یک رابطه، جوی سالم ایجاد می‌کند. زیرا قبل از آن دو چیز به وجود می‌آید. یک: اعتماد (همان‌طور که می‌دانید اعتماد سنگ بنای تمام روابط است) و دوم: خدمتگزاری. انسان‌ها نمی‌توانند از کمک کردن و احترام گذاشتن به کسی که برایشان محترم است، دست‌بردارند و همان‌طور که آلبرت انیشتین گفته است:

فقط زندگی که به خاطر دیگران باشد، ارزشمند است.

۴- عشق بی‌قیدوشرط یک جو ایمن به وجود می‌آورد.

نویسنده کتاب کودکان – دینا ماریا مالوک کریک – می‌نویسد: «کسی که افکارش را وزن نمی‌کند و کلماتش را اندازه نمی‌گیرد، امنیت را به ما هدیه می‌دهد زیباترین تجربه دنیا این است که فردی شمارا بدون هیچ قید و شرط و برنامه و دستوری دوست داشته باشد. زیراا همه‌جا را تبدیل به محیطی امن برایتان خواهد کرد. من و مارگارت به‌تازگی در سفری هوایی با زوجی در صندلی کناری‌مان، آشنا شدیم.. بعد از باز شدن باب گفت‌وگو، آن زن از من پرسید: «خانه شما کجاست؟» و من بدون لحظه‌ای درنگ، با اشاره به مارگارت گفتم: «هر جا که او باشد» این حقیقت داشت. مارگارت مرا بدون قید و شرط دوست دارد. او پناهگاه امن من است. در زندگی هیچ لذتی دل‌نشین‌تر از عشق بی‌قیدوشرط نیست. مارگارت بزرگ‌ترین شانس زندگی من است و خردمندانه‌ترین تصمیم زندگی‌ام، پیشنهاد ازدواج به او بوده است.

حتما بخوانید!  راز برقراری صمیمیت و دوستی در روابط

و این محصول تمام روابط ماندگار است: لذت.

حتما ببینید

صمیمیت و دوستی

راز برقراری صمیمیت و دوستی در روابط

راز برقراری صمیمیت و دوستی در روابطReviewed by مرتضی رجب نیا on Feb 12Rating: 4.5راز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود همین مقاله!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود فایل صوتی درس اول ارتباط
  فقط دو ثانیه تا دانلود فاصله دارید
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
عیدی ارتباط سبز
15 نکته مهم در مهارت گفتگو
ا
دوره رایگان نگرش های کلیدی ارتباطات
بیش از 90 دقیقه آموزش در قالب 7 فایل صوتی
هزینه‌ای که الان برای یادگیری مهارت های ارتباط موثر می‌پردازید (شامل پول، زمان و انرژی) خیلی کمتر از هزینه‌ای است که بعداً برای یاد نگرفتن آن خواهید پرداخت!
50 نکته مهم و کاربردی
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
بسیار سپاسگزاریم!
چنانچه علاقمند هستید می‌توانید
پربازدیدترین مقالات سایت را
ازطریق لینک زیر مشاهده نمایید
     
در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید تا آموزش‌های کوتاه و شیرین ما را تجربه کنید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید