نظر دیگران درباره ما
نظر دیگران درباره ما را از کجا بفهمیم

ناهماهنگی درون با بیرون؛ دیگران درباره ما چه فکری می کنند؟!

ناهماهنگی درون با بیرون؛ دیگران درباره ما چه فکری می کنند؟!Reviewed by مرتضی رجب نیا on Aug 16Rating: 4.0نظر ديگران درباره ما چیست؟ناهماهنگی زمانی ایجاد می‌شود که در حیطه‌ای خاص، شما خودتان را به‌گونه‌ای احساس می‌کنید، اما دیگران شمارا به‌گونه‌ای دیگر می‌بینند. نظر دیگران درباره ما چیست

نظر دیگران درباره ما چیست؟

وارن بنیس می‌گوید «وقتی به این نکته توجه کنید که دیگران از کجا می‌آیند، می‌توانید آن‌ها را به‌جایی که خودتان می‌خواهید ببرید.»

هر چه کمتر درباره خود توهم داشته باشیم، موفق‌تر خواهیم بود. ناهماهنگی زمانی ایجاد می‌شود که در حیطه‌ای خاص، شما خودتان را به‌گونه‌ای احساس می‌کنید، اما دیگران شمارا به‌گونه‌ای دیگر می‌بینند. مثلاً کسی فکر می‌کند فلان رفتارش نشان می‌دهد که آرام و صادق است، درحالی‌که از دید دیگران او ترسو است!

ما هم ناهماهنگی‌هایی را درباره دیگران داریم. آنجا که فکر می‌کنیم کسی را به‌خوبی می‌شناسیم اما طرف دیگر چنین باوری ندارد. ناهماهنگی در روابط زناشویی، بین دوستان و همکاران و هر نوع رابطه‌ای وجود دارد. در شرکت‌ها هم گاهی مدیران برای کارمندانشان پیامی را می‌فرستند درحالی‌که کارکنان پیام دیگری را دریافت می‌کنند!

معروف‌ترین ناهماهنگی را در لیست زیر می‌بینید:

شما فکر می‌کنید این گونه‌ایددیگران برداشت می‌کنند این گونه‌اید!
باهوش و زیرکفریبکار و حیله‌گر
با اعتمادبه‌نفسخودبین
پرانرژیعصبی و هیجانی
پر اشتیاقتکانه‌ای
خوش‌خلق و بانمکجلف
قویسخت‌گیر و نا منعطف
ساکتمنفعل
حساسنیازمند
متوجه جزئیاتعیب‌جو
با عزم راسخیک‌دنده

از کجا بفهمم؟!

به‌احتمال‌زیاد الان فکر می‌کنید از کجا می‌توان فهمید که دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند؟ راهش این است که به اعضای خانواده، دوستان و یا مشاور خود بگویید! البته کمی کار سختی است و باید حساسیت‌ها و قضاوت‌های زودهنگام خود را کنار بگذارید. به افراد زیادی احتیاج نیست. دو نفر را پیدا کنید که به داوری‌شان اعتماد دارید و از آن‌ها بخواهید تا در مورد بدترین ویژگی‌های شما نظر دهند! یا اینکه به‌طور غیرمستقیم از آن‌ها بپرسید «آیا رفتاری از من هست که تو را ناراحت می‌کند؟»

حتما بخوانید!  2 کلید بسیار مهم شناخت افراد

اگر حس می‌کنید این‌گونه، پاسخ درست و سرراستی به شما نمی‌دهند می‌توانید خودتان فهرستی را آماده کنید و از آن‌ها بخواهید از بین موارد آن لیست، سه مورد را انتخاب کنند. می‌توانید از موارد لیست بالا هم کمک بگیرید. نکته جالب این است که اگر از ۳ نفر بخواهید این کار را بکنند نهایتاً جواب‌هایی نزدیک به هم به شما می‌دهند.

اگر دو نفر بگویند شما صفت خاصی رادارید حرفشان را باور کنید.
حتی اگر ۱۰۰ درصد مطمئن هستید چنین صفتی در شما نیست!

قدم بعدی چیست؟

سپس یک مورد از صفات ناهماهنگ را انتخاب کنید. مثلاً «من می‌خواهم انتقادپذیرتر باشم تا مردم مرا شخصی تدافعی ارزیابی نکنند» یا «من می‌خواهم بلندتر صحبت کنم تا مردم مرا شخصی کم انرژی نبینند» یا «من می‌خواهم متواضعانه‌تر رفتار کنم تا دیگران مرا فردی خودشیفته ارزیابی نکنند» و… و بعد برای رفع این ناهماهنگی، از همان افراد هم بخواهید به شما بگویند دقیقاً در آینده چه‌کار می‌توانید بکنید تا این رفتار را تغییر دهید. از آن‌ها بخواهید صحبت درباره گذشته را تمام کنند و به شما بگویند از این به بعد چه‌کار می‌توانید بکنید. شکسپیر می‌گوید«ﺍﺯ ﮔﻮﺵ ﺩﺍﺩﻥ ﺑﻪ ﺳﺨﻨﺎﻥ ﺩﺷﻤﻨﺎﻧﺘﺎﻥ هم ﻏﺎﻓﻞ ﻧﺒﺎﺷﯿﺪ. آن‌ها ﺍﺷﺘﺒﺎﻫﺎﺕ شمارا به‌خوبی ﺑﯿﺎﻥ می‌کنند!»

این نکته را به یاد بسپارید

به یاد داشته باشید که همه ناهماهنگی‌ها تقصیر شما نیست و در ضمن نمی‌توان از همه ناهماهنگی‌ها نیز اجتناب کرد. اما حتماً درباره مهم‌ترین و برجسته‌ترین صفات خود (از دید دیگران) تحقیق کنید. مطمئناً دوست ندارید شمارا به صفاتی بشناسند که فکر می‌کنید واقعاً درباره شما صدق نمی‌کند. می‌توانید با اندکی تلاش و تغییر در رفتارهای بیرونی خود، تصویر بهتر و درست‌تری از خودتان را در ذهن دیگران بسازید.

حتما بخوانید!  7 دلیل برای یادگیری مهارت ارتباط موثر

حتما ببینید

راز صمیمیت

راز صمیمیت در رابطه چیست؟ (بخش ۲ از ۲)

راز صمیمیت در رابطه چیست؟ (بخش 2 از 2)Reviewed by مرتضی رجب نیا on May …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود همین مقاله!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود فایل صوتی درس اول ارتباط
  فقط دو ثانیه تا دانلود فاصله دارید
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
عیدی ارتباط سبز
15 نکته مهم در مهارت گفتگو
ا
دوره رایگان نگرش های کلیدی ارتباطات
بیش از 90 دقیقه آموزش در قالب 7 فایل صوتی
هزینه‌ای که الان برای یادگیری مهارت های ارتباط موثر می‌پردازید (شامل پول، زمان و انرژی) خیلی کمتر از هزینه‌ای است که بعداً برای یاد نگرفتن آن خواهید پرداخت!
50 نکته مهم و کاربردی
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
بسیار سپاسگزاریم!
چنانچه علاقمند هستید می‌توانید
پربازدیدترین مقالات سایت را
ازطریق لینک زیر مشاهده نمایید
     
در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید تا آموزش‌های کوتاه و شیرین ما را تجربه کنید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید