دکتر شیری پرسش و پاسخ
دکتر شیری

دکتر شیری پرسش و پاسخ

دکتر شیری پرسش و پاسخReviewed by مرتضی رجب نیا on Nov 2Rating: 5.0گپ و گفت مرتضی رجب نیا با دکتر شیری در این قسمت گفتگویی صمیمی با دکتر علیرضا شیری داشته‌ام. در این گفتگو دکتر شیری مفهوم ارتباطات و نقش عوامل مختلف در آن را به‌خوبی برای ما روشن می‌سازد

گپ و گفت مرتضی رجب نیا با دکتر شیری

در این قسمت گفتگویی صمیمی با دکتر علیرضا شیری داشته‌ام. ایشان پزشک، مدرس دانشگاه، آموزش‌دیده در حوزه روانشناسی عمقی از دانشگاه آکسفورد، مدیرمسئول مجله «ازدواج مثبت» و مدیر «خانه توانگری طوبی» هستند. دکتر شیری از حدود ۱۵ سال قبل به آموزش مهارت‌های ارتباطی پرداخته است و به گفته خودشان در طی این سال‌ها به بیش از شصت هزار ایمیل مردم ایران پاسخ داده است. در این گفتگو دکتر شیری مفهوم ارتباطات و نقش عوامل مختلف در آن را به‌خوبی برای ما روشن می‌سازد، فرق بین ارتباط و ارتباط مؤثر را با مثالی زیبا توضیح می‌دهد و در انتها نیز تکنیکی فوق پیشرفته در حوزه کسب‌وکار و ارتباطات کاری به ما آموزش می‌دهد. امیدوارم از این گفت‌وگو مانند من لذت ببرید و نظرات خود را نیز با من در میان بگذارید.

 

شما بیش از ۱۵ سال است که مهارت‌های ارتباطی را آموزش می‌دهید. داستان شما و ارتباطات چیست؟

قصه من با ارتباطات قصه ساده‌ای هست. در سنین نوجوانی فهمیدم که هیچ دلیل خاصی وجود ندارد که دیده بشوم. بخشی از این انگیزه به این سمت رفت که درس بخوانم و شاگرد اول شوم و رتبه دورقمی بزنم و… ولی دست آخر باز متوجه شدم گرچه اینها برای من حس خوب ایجاد می‌کند اما وقتی دلم می‌خواهد با استادم یا سایرین صحبت کنم نمی‌توانم که صاف بگویم من دانشجوی فلانم و… و به ضعف ارتباطیم پی بردم. کسی به ما ارتباطات را یاد نمی‌دهد و ارتباطات قطعاً ذاتی نیست.

چه آیتم‌هایی پکیج ارتباطات شما را ساخت؟

آیتم‌های مختلفی چون مفهوم پیام، کانال‌های ارتباطی آدم‌ها، زبان بدن، تحلیل رفتار متقابل و… اما یادتان باشد که ارتباطات مثل فریم در عینک است. در عینک عدسی مهمتر است یا فریمش؟ قطعاً هردوی آنها. مهارت‌های ارتباطی فریم است و اینکه چه کسی و با چه محتوایی دارد ارتباط برقرار می‌کند به شخصیت شناسی و غنای روانی افراد ربط دارد و بحثی مهم اما مجزا از ارتباطات است. ما همیشه به دانشجویانمان می گوییم که ما در اینجا به شما فریم خوب می‌دهیم، عدسی را باید به هر صورت و جای دیگر ترمیم کنید.

حتما بخوانید!  ارتباطات در فضای آنلاین در گپ و گفت با حمید محمود زاده؛ نماینده انحصاری نرم‌ افزار ایمیل مارکتینگ میلرلایت در ایران

تعریف ارتباطات چیست؟

فرض کنید من تلویزیون می‌فروشم و شما می‌آیید مغازه من و از من می‌پرسید این LED که منحنی ست چیست و چه خاصیتی دارد؟ من در جواب به جای اینکه اطلاعات فنی بدهم که ۲۴ میلیون پیکسل دارد و چنین و چنان است، از شما می‌پرسم دوست دارید چه برنامه‌ای ببینید؟ و مثلاً شما می گویید والیبال دیدن را دوست دارم. بعد من میگویم ویژگی این LED این است که شما در حرکت‌های سریع توپ، تمام حرکت را می‌توانید ببینید نه اینکه یک خط صاف ببینید. و همانجا این صحنه را نشانتان می‌دهم و مفهوم ۴k را به جای اینکه با الفاظ تخصصی بگویم، با زبان شما به خودتان می گویم. چون من نمی‌دانم شما چه کاره‌اید یا چقدر سواد تخصصی دارید. ارتباط یعنی انتقال پیام از مغز من به مغز مخاطب و اطمینان از تحویل داده شدن همان چیزی که من منظورم بوده. واحدی که در ارتباط جابجا می‌شود «پیام» است.

گام‌های اول برای فراگیری مهارت‌های ارتباطی چیست؟ کتاب خاصی را پیشنهاد می‌کنید؟

من بعد از ۱۵ سال درس دادن مثل آشپزی‌ام که موقع پختن کیک فکر می‌کنم درست است که به ما گفتند بکینگ پودر نیاز است ولی شاید انقدر هم نیاز نباشه! خیلی‌ها در دام مفاهیم تئوری می افتند و یا در دام تاکید بیش از حد به موضوعی خاص. مثلاً زبان بدن را خیلی بزرگ می‌کنند درحالیکه درحدی که خراب کاری نکنید کافی هست. کانال‌های ارتباطی (سمعی، بصری، لمسی) چقدر مهم است؟ مهم هست اما نه انقدر که نتوانیم بدون آن یک زناشویی خوب و یا کسب و کار خوب داشته باشیم. تحلیل رفتار متقابل چقدر مهمه؟ خیلی اما به شرطی که خودش دام نشود و طرف فقط این حرفها را بلغور نکند! مشکلی که ما با دانشجویان مهارت‌های ارتباطی داریم این است که فکر می‌کنند با گفتن این کلمات، همه چیز را یاد گرفته‌اند. مثلاً طرف در گفتگو می‌گوید «آقا کودک درونت فلان شد، بالغ اون رو فلان کردی و…» منِ دکتر شیری یک اپسیلن هم از این کلمات در زندگیم نیست. مغز نمی‌تواند بین احساس یک چیز و خود آن تفکیک قائل شود و کافی است که با بکار بردن این کلمات شما احساس کنید که ارتباطات رو بلدید، در این صورت هیچ چیزی از ارتباطات یاد نخواهید گرفت. با ذکر این مقدمه کتاب «پیام‌ها» اثر مارتا دیویس را توصیه می‌کنم. کارگاه‌های آموزشی را هم بسیار توصیه می‌کنم چون ما رو می‌اندازند داخل آب و در واقع درگیر موضوع می‌شویم.

حتما بخوانید!  گفتگوی نوروزی با دکتر شیری


برای ارتباط برقرار کردن مؤثر باید چه کرد؟

بگذارید با مثالی توضیح دهم. فرض کنید دوستی به شما زنگ می زند و از شما می‌خواهد تلفن فلان دکتر را به او بدهید. شما چه می‌کنید؟ می‌توانید یک کار انجام دهید و آنهم این است که نیازش را برطرف کنید، اما می‌توانید کارهای دیگری هم بکنید. اینکه علاوه بر، برطرف کردن نیازش، نشان دهید که آدم قابل اعتمادی هستید و به هر روش یک ارتباط مؤثر ایجاد کنید. مثلاً اینکه بلافاصله شماره تلفن را برایش بفرستید و در جواب اس ام اس «ممنون» که او می‌دهد بنویسید «هر وقت بخواهی در خدمتتم» بعد هم فردایش تماس بگیرید و از او بپرسید ایا کارش راه افتاد؟ کل اینها شاید یک دقیقه هم وقت نگیرد اما باعث می‌شود علاوه بر دادن یک شماره تلفن، دادوستدی روانی هم انجام می‌پذیرد. وشما به روبرویی پیام بدهید که قابل اعتماد و همراهش هستید و ارتباطی مؤثر شکل گیرد.

 

در بحث مهارت‌های ارتباطی بالاخره هر کدام از ما دست و پا شکسته تجربیاتی داشته‌ایم، خیلی هامون فکر می‌کنیم ارتباطات یعنی بلبل زبونی! واقعاً نیاز هست مهارت‌های ارتباطی را آموزش ببینیم؟

دقیقاً درست است. خیلی‌ها متوجه نیستند که ارتباط به معنای پررویی نیست. خیلی اوقات آدمی که ارتباطات را حرفه‌ای بلد است، مثلاً درزمانی که دوستش دارد برایش درددل می‌کند، سکوتش به موقع است. مهارت‌های ارتباطی برای یک کارآفرین و در کسب و کار هم بسیار مؤثر و لازم است.

به عنوان یک هدیه به خوانندگان خلاقیت که بیشتر کارآفرین هستند نکته‌ای درباره ارتباطات بفرمایید.

در کسب و کارمان وقتی مقابل یک آدم قرار می‌گیریم سه حالت وجود دارد. یا مشتری ماست یا غریبه است یا مشتری سابق ما. با این سه نوع آدم سه استراتژی متفاوت باید در پیش بگیریم. باید در آن چند دقیقه‌ای که فرصت داریم و فردی وارد کفاشی، عکاسی و… ما شده بفهمیم کدام یک از اینهاست چون اگر استراتژی اشتباه بکار ببریم وقتمان را تلف کرده‌ایم یا نهایتاً یک بار می‌توانیم بفروشیم.

حتما بخوانید!  انواع مهارتهای ارتباطی در گفتگو با ایوب اسماعیلی

به مشتری باید بفروشیم، غریبه را باید به شبکه ارتباطی‌مان وارد کنیم پس نباید لزوماً به غریبه بفروشیم، به مشتری سابق باید بیشتر بفروشیم و ازش بخواهیم ما را به دیگران توصیه کند. البته این کار ساده‌ای نیست و جزء مهارت‌های پیشرفته است. مهم این است که در درجه اول تشخیص بدهیم هرکس در کدام یک از این سه دسته می‌گنجد. اگر دیدم مشتری نیست سریع بروم سراغ شبکه‌سازیش و در شبکه‌ام روزی یک رابطهٔ دو سر سود بین ما برقرار خواهد شد. پس خیلی اوقات وقتی یک نفر به دفتر یا مغازه ما آمد ولی خرید نکرد سگرمه هایمان را درهم نکنیم بخاطر اینکه نیم ساعت برای او توضیح داده‌ایم. می‌توانیم آن نیم ساعت توضیح را تبدیل کنیم به شیوه‌ای که فرد وارد شبکه ما بشود و با یک تجربه خوب محل کار ما را ترک کند و بعداً با یک پتانسیل خرید بسیار بالاتر برگردد.

حرف پایانی…

فقط من یک نگرانی‌ای که دارم این است که من خیلی اهتمام دارم به تمدن و فرهنگ ایران، شعاری و کلیشه‌ای هم حرف نمی‌زنم. یک مقدار مراقب باشیم که همهٔ اهمیت یادگرفتن مهارت‌های ارتباطی برای فروش بیشتر نیست، همه مفهوم شبکه‌سازی هم برای ایجاد یک شبکه فروش نیست. متأسفانه تب شرکت‌های هرمی کمی جوانان ما را تهی کرد، بادکنک‌ها و وهم‌های اقتصادی برای بچه‌های ما درست کرد. منِ دکتر شیری به روان آدم‌ها بسیار اهمیت قائلم، مواظب باشیم یک‌وقت نیاییم غایت و نهایت مهارت‌های ارتباطی را بکنیم فروش بیشتر. کاری کنیم در کنار فروش بیشتر آدم‌ها حس بهتری نسبت به خود و کسب‌وکارشان داشته باشند. و تمام این حس خوب با پول نیست.

 

 

 

 

حتما ببینید

مصاحبه با دکتر شیری

گفتگوی نوروزی با دکتر شیری

گفتگوی نوروزی با دکتر شیریReviewed by مرتضی رجب نیا on Mar 11Rating: 5.0مصاحبه با دکتر …

۲ نظر

 1. سلام با شنیدن ویس های اقای دکتر گاهی تجسم تمام شکست های گذشته و موفقیت های الان خودم رو میبینم گاهی افسرده میشم گاهی مشتاق تر من تک دختری ٢٩ساله سال اخر دندانپزشکی هستم ٧سال پیش ازدواج ناموفقی داشتم که با لیسانس مامایی وشغل ثابت به خاطر شکستی که در سن پایینی خورده بودم از صفر شروع کردم و خدارو هزار بار شکر که الان در جایگاه عالی هستم طوری که دوران دانشجویی درامد خوب و کاملا مستقلی دارم اما حمل اگر بر خود شیفتگی نشود ظاهر زیبا و خانواده متمول و موقعیت اجنماعی در انتخاب همسر بسیار مرددم گاهی حس میکنم محدودیت است و گاهی توقعات خانواده انقدر بالاست که دنبال ذره ای علاقه در ازدواج نمیشه گشت ،،الان در اشنایی با کسی هستم که شغل ازاد دارد اما از لحاظ مالی بسیار عالی ومهمتر اینکه با توجه به غرورم تنها کسی است که تا به حال بر عکس روابط قبل که مدام از تحقیر لذت میبردم نه تنها دعوا نمیکنم بلکه خیلی مودبانه و حرف گوش کن هستم در واقع تنها مردی که حس میکنم قدرت مطلقی است و من یک زن که فقط باید زنانگی و دلبری هایش را نشان بدهد نه قدرت پول و تحصیلاتش را به رخ بکشد با توجه به این همه نکات مثبت ترسی در وجودم هست چون از هیچ خطایی گذشت نمیکند از قدرتان مطلق دولت است و جایز شاید نباشد اما اسلحه همیشه در خانه است با توجه به خشونتی که در وجود ذاتی او قرار دارد از اینده میترسم ولی تا به حال از حق نگذریم هرگز جز محبت نبوده چون هرگز جز چشم نگفتم بسیار مرددم به نظر خیلیها ازدواج برایم کاری احمقانه است واز نظر خودم خانواده ای مستقل راستش خواسته ای درونیست فقط میخواستم بدونم همیشه گوش به فرمان بودن من تضمین خوشبختی هست؟ ممتونم

  • سلام و عرض ادب
   قطعا همیشه گوش به فرمان بودن ضامن بدبختی است! نه خوشبختی. شما با این کار خود را نادیده می‌گیرید و مدام خشم انبار می‌کنید. این انبار یک روز با یک جرقه منفجر می‌شود. بعلاوه اینکه شما دارید با دروغ و ماسک زندگی می‌کنید وقتی خود واقعی‌تان را نشان نمی‌دهید. دروغ هیچوقت خوشبختی نمی‌آورد.
   به نظرم در کل هم‌اکنون صلاحیت ازدواج رو ندارید.
   برای شناخت واقعی طرف مقابل میتونید از محصول «اصول شناخت شخصیت» استفاده کنید: http://ertebatesabz.com/product/personality/
   اما پیشنهاد میکنم علاوه بر این محصول در دوره حضوری یا آنلاین خودشناسی شرکت کنید و شروع کنید به شناخت خودتون و برطرف‌کردن نقاط ضعف.
   چیز دیگری که نیاز دارید بدانید درباره فلسفه و چرایی ازدواج است که در این مورد محصول «روابط عاطفی» رو پیشنهاد میدم خدمتتون: http://ertebatesabz.com/product/emotional-relationship/
   در پناه حق

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود همین مقاله!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
دانلود فایل صوتی درس اول ارتباط
  فقط دو ثانیه تا دانلود فاصله دارید
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
  ماهم از ایمیل های مزاحم متنفریم
فقط یک قدم تا دانلود فاصله دارید!
عیدی ارتباط سبز
15 نکته مهم در مهارت گفتگو
ا
دوره رایگان نگرش های کلیدی ارتباطات
بیش از 90 دقیقه آموزش در قالب 7 فایل صوتی
هزینه‌ای که الان برای یادگیری مهارت های ارتباط موثر می‌پردازید (شامل پول، زمان و انرژی) خیلی کمتر از هزینه‌ای است که بعداً برای یاد نگرفتن آن خواهید پرداخت!
50 نکته مهم و کاربردی
فقط 4 ثانیه تا دانلود فاصله دارید!
بسیار سپاسگزاریم!
چنانچه علاقمند هستید می‌توانید
پربازدیدترین مقالات سایت را
ازطریق لینک زیر مشاهده نمایید
     
در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید تا آموزش‌های کوتاه و شیرین ما را تجربه کنید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید
کانال تلگرام ارتباط سبز
فایلهای صوتی رادیو هوش ارتباط
+ فیلم‌ها و مطالب آموزشی جدید